A legkisebbek sem pihennek
- 2018.10.23. 12:00
- Fehérvárav19
Csibi József évek óta az Akadémia edzői stábjában tevékenykedik, idén a szupermini korosztály vezetőedzői szerepét is betölti. A szakembert elsőként az eddigi tornákról kérdeztük. „Három csapatunk van idén, képzettségi szintnek megfelelően kialakítva A, B és C csoportra osztottuk a korosztályt. Az A csapattal eddig három tornán vettünk részt. Újpesten szerepeltünk először.” A vezetőedző arról is beszélt, hogy számára mi a legfontosabb egy megmérettetésen és mit figyel a gyerekek játékában. „Nekem elsősorban nem az eredményszámolás a fontos. Azt nézem, hogy amit az edzéseken csinálunk és elvárok a gyerekektől, azt kapom-e vissza élesben. Ha kikapunk, de meg vagyok elégedve a játékosok munkájával, akkor minden rendben van. Az első tornán négy mérkőzésből hármat megnyertünk, nekem mégis az tetszett legjobban, amin a gólok számát illetően nem mi bizonyultunk jobbnak.” A szezon következő állomása a Gyermek Jégkorong Fesztivál volt, ahol egy teljes napra a legkisebb korosztály vette birtokába a Vasas Jégcentrumot. Ezen a tornán az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia U8-asai mindhárom csoporttal részt vettek. „A, B és C csapatunk is játszott ezen a tornán, és meg is néztük egymás mérkőzéseit. A gyerekek jól érezték magukat, ez egy igazi családi nap volt, ahol sok más program is várta a kicsiket, de nagyon örültünk neki, hogy amikor a meccsre kellett koncentrálni, semmi más nem vonta el a figyelmüket.”
Csibi József említést tett arról is, hogy az A csapatban már sokkal több mindenre kell figyelni, mint a többieknél. „Van olyan gyerek, aki már harmadik szezonját játssza nálunk. Vannak nagyon ügyes kis hokisok, de még nekik is rengeteget kell tanulni. Most jött el az az időszak, hogy az A-ban az idősebb játékosoktól már elvárjuk a passzjátékot, hogy szép megoldásokkal szerezzenek gólt és kezdjenek el csapatként működni. Van egy bizonyos kor, ameddig ezt nem kérjük, hagyjuk, hogy egyénileg fejlődjenek, de köztük már olyanok vannak, akik jövőre a miniben fognak játszani és jó, ha ezeket a dolgokat már itt elkezdik tanulni vagy akár el is tudják sajátítani.” A harmadik tornát, amin U8 A csapatunk részt vett, Dunaújvárosban rendezték. Csibi József ezzel kapcsolatban arról beszélt, hogy mennyit fejlődtek a gyerekek a szezon eleje óta. „Elégedettek voltunk a csapattal, szép lövéseket és gólokat mutattak be, amiket ezen a tornán láttunk először. Ez a korosztály egy picit még megfeledkezik a védekezésről, de nagyon fontos, hogy ezt is megtanulják. Minden meccs előtt elmondom, hogy fontos, hogy ne kapjunk gólt vagy minél kevesebbet. Természetesen ezek a srácok még jobban szeretnek gólt lőni, mint védekezni, elvarázsolja őket a korong, inkább az után mennek, mint visszafelé. Ebben a korban az a legnehezebb, hogy megtanítsuk őket védekezni, de úgy érzem, jó úton haladunk.”
Vaszjunyin Artyom idén csatlakozott az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia edzői stábjához, ahol a legkisebbeket ismerteti meg a jégkorong alapjaival. A szakember mindamellett, hogy részt vesz Csibi Józseffel az A csapat munkájában, a B csapat fejlesztésére is nagy hangsúlyt fordít. Először arról beszélt, hogy mi a legfontosabb az edzéseken, hogyan tanítják a gyerekeket. „Elsősorban a korcsolyázást fejlesztjük, hiszen koritechnika nélkül lehet a gyerek bármennyire ügyes, nem lesz belőle jó játékos, mert az mindennek az alapja. Csak ezután jöhet a korong- és ütőkezelés. Óriási különbséget látunk korosztályon belül. Aki ügyesen korcsolyázik és a korongot is jól kezeli, az messze jobb, mint a C-ben játszó gyerekek, de örülünk annak, hogy a játékosoknak lehetőségük van a saját aktuális szintjükön edzeni és játszani. Úgy gondolom, a korcsolyatudást kell fejleszteni, mert ha ez megy és valaki stabil a jégen, akkor az ütővel is jobban fog bánni. Rengeteg feladatot végzünk a fejlesztésre, amiket folyamatosan gyakorolunk, például koszorúzás, fékezés, elindulás, ezek minden edzésen alap dolgok. Mindhárom csapatban más az edzésprogram, hiszen más szinten vannak a gyerekek. Nálunk a B-ben még vannak gondok a korcsolyázással, éppen ezért nagy hangsúlyt fektetünk a hiányosságok pótlására, emellett pedig minden edzésen belecsempészünk a programba egy kis ütőkezelést is.” A B csapat edzője ezután az általuk játszott tornáról beszélt. „Győrben vettünk részt az első tornánkon. Mindenki jól játszott, annak pedig külön örültünk, hogy a legnagyobb riválisunk ellen kétszer is jobbnak bizonyultunk. Elégedett voltam a teljesítménnyel, hiszen a srácok azt csinálták, amit kértünk tőlük. Ezen kívül nagyon lelkesek, és reméljük, hogy idővel pár gyerek innen is feljebb tud majd lépni az A szintre.”
Végül, de nem utolsó sorban arról beszélgettünk a két szakemberrel, hogy a legfiatalabb korosztályban mennyit edzenek a gyerekek és milyen jellegű felkészítés zajlik, illetve, hogy a szezon további részében hogy alakul a szupermini játékosok programja. „Az idei évadtól a három jeges edzés mellett beiktattunk egy szárazedzést és egy uszodai foglalkozást. (Hosszú idő után sikerült bevezetni az úszást a programba, köszönhetően a Hullám 91 UVSE-vel való együttműködésnek.) Mindenképpen jó, ha többféle mozgásformát is kipróbálnak a gyerekek, hiszen más és más izomcsoportokat mozgat meg a jégkorong, a szárazedzés és az úszás. Egy héten összesen négy-öt foglalkozás van, de emellett nagy hangsúlyt fektetünk arra is, hogy a gyerekeknek megfelelő mennyiségű pihenésre is legyen idejük. Szeretnénk, ha a szezonban minden játékosunk legalább öt tornán részt tudna venni. Minden tornára próbálunk jelentkezni, hogy minél többet játszhassanak a gyerekek, hiszen ebben a korban egy gyerek minél többet játszik, annál gyorsabban fejlődik. Arra is figyelünk, hogy mindenkit olyan tornára nevezzünk, ahol lehet sikerélménye. Próbáljuk úgy összeállítani a programot, hogy mindenki a saját szintjén játsszon és jól érezze magát.”