Akadémiánk sportigazgatója izgatottan és elszántan várja az új kihívásokat
- 2021.07.29. 17:00
- Fehérvárav19
Az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia július 1. óta nemzeti akadémiaként működik. Előző interjúnkban Fekti István ügyvezető igazgató mondta el várakozásait az új rendszerről, most pedig következzék az akadémia szakmai munkájáért felelős Kovács Csaba, sportigazgató.
Mit tudott az akadémiai projektről, mielőtt elkezdte itt a munkát? Mikor érkezett a megkeresés, hogy Ön legyen az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia sportigazgatója?
Tavaly a nagy vírushelyzet alatt kezdtem el beszélgetni Fekti Istvánnal. Felkért, hogy csatlakozzak a stábhoz, mint sportszervezési igazgató, és adjak egy kis tanácsot, hogy hogyan lehetne előrébb lépni akadémiai szinten. Időközben sokat tettünk azért, hogy bekerüljünk a nemzeti akadémiák közé. Sok sportról hallottuk, hogy állami akadémiákat működtetnek, és ez a jégkorongnak is reális lehetőség lenne. Úgy gondoltuk, hogy a fehérvéri jégkorong múltja, jelene és jövője is méltó erre a címre. A tavalyi év végén lépéseket tettünk efelé. Bejártunk különböző akadémiákat, és pár szakember véleményét is kikértük a témában. Az év első felében beadtuk a pályázatot és sikerrel jártunk. Biztosak voltunk abban, hogy ha jégkorongban is lesz akadémiai rendszer, akkor fehérvár meg fogja kapni, hiszen ahogyan már mondtam is az elmúlt években kiemelkedő munka folyt itt. Fontos megemlíteni, hogy Fekti István és Ocskay Gábor hosszú évtizedes munkájának köszönhetően kerültünk olyan pozícióba, hogy ezt a kiemelt elismerést megkaphassuk. Nem szabad elfelejteni az elődeim munkáját sem, gondolva Fekti István és Ocskay Gábor munkájára, akik rendbe tették ezt az egyesületet, így készen állhatunk a munkára.
Mi lesz a feladata, mint sportigazgató?
Sportigazgatóként a szakmai munkát kell összetennem, a stábot kialakítani, illetve az általunk hitt víziót megvalósítani. Támogatni kell a stábot a heti munkában, a tervezésben, és szakmai koncepciót segítek felállítani. Javítani szeretnénk a szakember/játékos arányt, hogy nagyobb figyelem kerüljön az egyéni képzések irányába. Természetesen a versenyeztetésben is szeretnénk megadni a lehető legtöbbet a fiataloknak. Azt is szeretném megemlíteni, hogy nem csak jégkorongozókat szeretnénk nevelni, hanem jó embereket és atlétákat. Ugyanolyan fontosnak tartom, hogy a tanuláshoz, és a jégen kívüli élethez is megadjuk a lehető legtöbb támogatást.
Melyik csapatok tartoznak majd az új akadémiai rendszerbe? Mit lehet tudni a jövő évi keretekről?
Közel a jégkorong szezonhoz született meg a végső döntés az akadémiákat illetően. Nagyon sok jó szakember már foglalt. Az első időszak arról fog szólni, hogy az akadémiák felálljanak úgy, hogy megtalálják a hiányzó kiegészítő személyzetet, amellyel hatékonnyá tudjuk tenni a rendszert. Azt gondolom, hogy az eredmények azt mutatják, hogy van egy jó alapunk, mind játékosban, mind szakmai stábban, de természetesen azt is tudjuk, hogy mindig van hova fejlődni, és ez is a célunk. Az első idényben megpróbáljuk a stábot kiegészíteni, megtámogatni olyan szakemberekkel, akikkel az előrelépés elindulhat, ilyen például egy egyéni képességfejlesztő edző, vagy erőnléti edző. Ez azért fontos, mert fel kell fejlődnünk korcsolyatudásban a nemzetközi szintre, mivel érezhető a nemzetközi tornákon, hogy hiányosságok vannak e téren. A stáb kiegészítése fokozatos várható, az első a Titánok vezetőedzője lesz. Fontos változás az is, hogy a Titánok ügye hozzánk került. Fontos tényező lesz ez, hiszen az akadémiai rendszerben U16, U18 és U21-es együttesekről beszélünk, és nekünk, mint fehérvári akadémiának óriási előnyünk lesz abban, hogy egyedüliként lesz felnőtt kimenetünk. Ez az egész rendszerre hatással lesz, hiszen a Titánok csapata a minisztériumi előírásoknak megfelelően 75%-ban U21-es játékosokból fog állni. A fiatalok komoly lehetőséget fognak kapni, így az utánpótlás korosztályok eltolódhatnak, több U16-os kaphat majd lehetőséget U18-as mérkőzéseken, és remélem, ez jó hatással lesz rájuk. A Titánok stábjában lesz változás, a napokban egy új vezetőedzőt fogunk megnevezni. Elsősorban az volt a célunk, hogy egy olyan edző érkezzen, aki utánpótlás tapasztalattal érkezik, és nemrégiben dolgozott az U18 és U20-as korosztályokban, hiszen sok fiatal lesz a csapatban. Az a célunk, hogy ne csak a tabellát figyeljük elsősorban, hanem a játékosok egyénileg fejlődjenek. Ez szerintem nem csak a fehérvári jégkorong érdeke, hanem a teljes magyar hokitársadalomnak is. Ha megvizsgáljuk, hogy a Titánok hány játékost adtak a magyar bajnokságnak, akkor egy komoly számot láthatunk. Ezért gondoltuk, hogy mindenképpen folytatni kell ezt a projektet. Ebben az SC, a felnőtt csapatot működtető szervezet is nagy segítségünkre volt. Köszönjük nekik, és remélem, hogy jól tudunk majd élni ezzel a lehetőséggel.
Várható-e mentoredző érkezése?
Természetesen, azt gondoljuk, hogy ez egy nagyon fontos kulcspozíció, de mindenképpen olyat keresünk, aki a hétköznapokban is részt tud venni, és segíteni a szakemberek továbbképzésében mind a jégen, mind a szervezeti struktúra felállításában, és reményeink szerint egy magasabb hokikultúra tapasztalatait át tudja adni nekünk. A keresés már elindult, de csak akkor fogunk ilyen pozíciót megnevezni, ha biztosan vagyunk benne, hogy a megfelelő személyt találtuk meg. Ideiglenes megoldást nem szeretnénk, így nem fogunk kapkodni.
Mit lehet tudni a csapatvezető kilétéről?
Fontosnak tartottuk, hogy a stábunkban legyen egy olyan személy, akinek van utánpótlás tapasztalata, és ismert a jégkorong környezetben és támogatni tudja a rendszerünket. Imre Lajos csatlakozik a stábunkhoz ebben a szerepkörben. Az Ő tudása és tapasztalata hasznos lehet számunkra. A fia a Titánokban jégkorongozott, illetve végig járta az utánpótlás ranglétrát, így ismeri a rendszert. Fontos, hogy szülőként is sok dolgot megtapasztalt, amiket tud kamatoztatni. Az ő szerepe fontos lesz, támogatni fogja a csapatokat a hétköznapokban és a Titánok ügyes-bajos dolgait intézni. Örülünk, hogy csatlakozott hozzánk.
Mik az akadémia rövid, illetve hosszútávú céljai?
Érdekes szezon lesz, rengeteg türelemre lesz szükség a játékosoktól, az edzőktől és a szülőktől is. A szakmai stábbal úgy terveztük, hogy az átjátszásokat és a kereteket sokkal sűrűbben beszéljük át, mint szokás. Ahogyan említettem, a rendszer változni fog, szóval biztosan lesznek hibák a rendszerben, de a cél az, hogy a srácoknak a lehető legjobb versenyzési lehetőségeket biztosítsuk. Pont ezért a minisztériummal egyeztetve, a legfontosabb az egyéni fejlődés lesz. Elitképzésről beszélünk, ez a program célja, így nem mindig a tabellán elfoglalt hely alapján kell mérni magunkat. A tavalyi rájátszások jól sikerültek, hiszen az U16-U18-as duo bajnokságot nyert, míg az U14 és U21-es együtteseink bajnoki döntőt játszottak, mondhatjuk, hogy eredményes szezonunk volt. Nem pontok számában szeretnénk mérni a fejlődést, inkább a lehetőségeket szeretnénk biztosítani. Bízom benne, hogy hamarosan kialakul az a stáb, amivel még jobb képzést tudunk adni a játékosainknak és lépésről lépésre haladni előre. Elképzelhető, hogy ebben a folyamatban még lesznek mellé lépések, de szerintem mindenhol előfordul ilyen, ahol hasonló átalakulás megy végbe. Annyit ígérhetek, hogy a stábbal már nagyon izgatottan és elszántan várjuk ezt az új időszakot és kihívást.