Az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia ügyvezető igazgatójával beszélgettünk

  • 2021.07.28. 18:30
  • Fehérvárav19

Július 1-től államilag elismert jégkorong akadémiai státuszba került a székesfehérvári Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia, amely így állami finanszírozásból tudja versenyeztetni U16-os, U18-as és U21-es csapatait, valamint az Erste Ligában szereplő Titánok együttesét. Az akadémia ügyvezető igazgatója, Fekti István árult el nekünk pár információt a csapatok és a szervezet működéséről, terveiről.

Először is, kérem, meséljen egy kicsit az Akadémia létrejöttéről. Hogyan lesz egy régóta működő utánpótlás műhelyből államilag elismert akadémia?

December végén került be a jégkorong az államilag elismert akadémiai rendszerbe és gyakorlatilag akkor fordult élesbe a helyzet, ekkor kezdtünk el az Emberi Erőforrások Minisztériumával, pontosabban dr. Sáfár Sándor miniszteri biztos Úrral, és a Magyar Jégkorong Szövetséggel egyeztetni. Április 6-ig kellett beadnunk egy négyéves szakmai programot, mivel az aláírt támogatói szerződés négyéves időintervallumot ad a minisztériumi együttműködésre. Június elején hirdették ki, hogy végül a jégkorong sportágban mi is bekapcsolódhatunk a nemzeti akadémiai rendszerbe. Sok egyeztetés volt, megnézték a lehetőségeinket, és hogy a szervezet szakmailag hol is tart. Most ott tartunk, hogy elkezdődött a működés.

A minisztérium tervei szerint az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia lehet az akadémiák módszertani központja. Mit lehet tudni erről jelenleg?

Ez a tervek szerint valóban így van, de a részletekről, illetve a teendőkről a minisztérium iránymutatása alapján később tudunk pontosabb információt közölni.

Mi lesz a feladata, mint az akadémia ügyvezető igazgatója?

Most úgy látom, hogy a szervezeti felépítés, a napi működés biztosítása, illetve a minisztériummal, a szövetséggel és a többi akadémiával való kapcsolattartás és együttműködés lesz az én feladatom. A csapatok szakmai munkájáért Kovács Csaba fog felelni.

Melyik csapatok tartoznak majd az új akadémiai rendszerbe?

Négy csapatot versenyeztetünk majd, az U16-os A, az U18-as, az U21-es utánpótlás együtteseinket, valamint a Titánok Erste Ligás csapata tartozik majd ide. Utóbbinak rendkívül örülünk, hogy sikerült megmenteni, és beültetni a nemzeti akadémia rendszer korosztályaiba és rendszerébe. Nagyon fontos volt, hogy megmaradjon a kimenet az utánpótlás tetején. Ezt a csapatot eddig a Fehérvár AV19 SC működtette a felnőtt egyesület mellett. Ezt most nekünk sikerült átvenni, miután az új rendszerben lehet ezt a csapatot működtetni bizonyos szabályok mentén, ami azt jelenti, hogy a keretnek minden mérkőzésen 75%-ban U21-es korosztályúnak kell lennie. Ez 16 játékost jelent, szóval idén egy nagyon fiatal csapattal találkozhatunk, amely már elkezdte az edzéseket. Ezzel a négy csapattal készülünk. Az edzői stábon nem változtatunk, bízunk ebben a gárdában, akik az elmúlt években már velünk dolgoztak, hozzáteszem, hogy eredményesen. Mindenképpen a saját edzői stábunkban gondolkodtunk. Csak a Titánokhoz kerestünk egy vezetőedzőt, hiszen a tavalyi szakembernek lejárt a szerződése.

Lesz átfedés a nemzeti akadémia, és a lejjebbi korosztályok között?

Abszolút egy egységben gondolkodunk, ahogyan eddig is tettük. A pre-akadémiai részt saját korosztályaikban szeretnénk versenyeztetni, de az egész egy egységként fog működni. Mindenre figyelünk, és ott vagyunk a pre-akadémiai szinten is. A változás annyi csak, hogy a már említett négy együttes kikerül az alapítványi működési keretek közül, de szakmailag együtt próbáljuk meg teljesíteni a célkitűzéseket. Fontos számomra, hogy az alsóbb korosztályok képzése is megfelelő szintű legyen, mert abból tud majd építkezni az nemzeti akadémia, ha ott jól működik a munka. Gondolok itt toborzásra, létszám megőrzésre és nevelésre, illetve a versenyeztetésre. Csak így tud minőséget és mennyiséget szerezni a nemzeti akadémia valamennyi csapata a következő időszakra.

Mik az Akadémia rövid, illetve hosszútávú céljai?

A rövidtávú, az az építkezés. Felállítani a szervezetet, és megtalálni a megfelelő szakembereket. Nem is kapkodtunk a mentoredző leigazolásával, hiszen viszonylag később született meg a végső döntés az akadémiáról, és a piacon már nehéz lett volna olyan embert találnunk, aki minőségileg tudott volna segíteni. Amikor a piac ismét lehetővé teszi, vissza fogunk kanyarodni erre a témára is, valamikor az ősz folyamán. Ugyanez vonatkozik a skill edzőre is, aki a technikai képességfejlesztést irányítaná, illetve az erőnléti fejlesztést is mindenképpen újra kell gondolni már a szezon elejétől kezdve. Ez lehet a rövidtávú. Közép- és hosszútávon, ahogyan az mindig is jellemző volt a fehérvári utánpótlás bázisra, mindig is sok játékost adott a magyar jégkorongnak. A Titánok átvételével is ez volt a célunk, hogy a felnőtt hokiba játékosokat tudjunk nevelni, majd a felnőtt tapasztalatokon keresztül pár játékos, aki tehetségében és képességeiben is megfelelő, tudjon csatlakozni a nagy csapathoz. Fontos számunkra az utánpótlás válogatottak helyzete, minél többen képviselhessék az országot. Továbbra is az a célunk, hogy az U16-os, U18-as és U21-es nemzeti együttesekbe minél több akadémiánkon szereplő játékos szerepelhessen.