Egyensúly felmérésen vettek részt juniorjaink
- 2017.10.13. 16:26
- Fehérvárav19
A mai napon az IGH Labor szakemberei jártak a jégpályán, akik felmérték U20-as csapatunk egyensúlyhoz kapcsolódó adatait. A tesztről a legfontosabb tudnivalókat a cég egyik munkatársa, Bodó István ismertette velünk.
Miről szólt ez a mai felmérés?
A Fehérvár AV19-cel közös munkánk már évekkel ezelőttre tekint vissza, és már maga a klub is egész komoly felszereléssel rendelkezik. Azt lehet mondani, hogy az IGH Labor koncepciónak mind a négy moduljából található itt eszköz. A mai teszt célja az volt, hogy az IGH egyensúly teszteket a gyakorlatban is be tudjuk mutatni a junior csapat vezetőedzőjének, Kiss Dávidnak, és innentől kezdve ő már önállóan tudja majd a teszteket csinálni.
Egy játékosnak, főleg egy jégkorongozónak nagyon fontos az egyensúly-megtartó képessége, hiszen a korcsolyázás sebessége nagyban függ attól, hogy hogyan támaszt alá és milyen erővel tud menni. Ez a balance-teszt kifejezetten arra vonatkozik, hogyha a játékos alátámasztása jó, akkor az egyensúlya is jó lesz, emiatt sokkal hatékonyabban tudja az egyes mozdulatokat végrehajtani. Az egyik teszt az az egyensúly megtartó képességről szólt, a másik pedig a stabilitási határértékek felmérése volt előre, hátra, valamint jobb és bal irányba.
Miért fontos az, hogy egy ilyen tesztet elvégezzenek a csapaton?
Az edző számára, ennek az egész rendszernek a használata, azért fontos, mert, ha megnézi a mért értékeket, és a kapott adatokat kielemzi, akkor látja, hogy melyik játékos, milyen poszton lehet a legeredményesebb, valamint láthatja a fizikai teljesítésének paramétereit. Ebből azt is el tudja dönteni, hogy milyen edzésmunkát végezzen vele, és ezért nincsenek úgy nevezett zsákutcák azzal kapcsolatban, hogy milyen edzésmódszerek a legalkalmasabbak a különböző játékosoknak. Először lemérjük az értékeket, utána személyre bontottan kielemezzük, majd a csapat tagjait is összehasonlítjuk. Meghatározzuk a csapat átlagát, a legjobb játékost és a legrosszabbat, majd utána tudjuk a különböző következtetéseket levonni az edzésekre vonatkozóan. Így nem fognak tévúton járni, egyszerűen csak annyi dolguk van, hogy pontosan dokumentálják az edzéstervet és az edzésmunkát, és rendszeresen megcsinálják a kontroll mérést, és ez alapján tudnak korrigálni, hogy jó vagy esetleg rossz irányba haladnak. Az egész dologban az a zseniális, hogy azt is megmutatja, hogy hol szükséges a változtatás, de az is kiderül, hogy ha valami esetleg izomgyengeségből adódik, és erre más különböző tesztekkel tudunk megoldást találni.
Talán az edzőknek van a legnagyobb hasznára ez a teszt, hiszen az ő munkájukat könnyítheti meg a felmérésen kapott eredmények összesége. Erről Kiss Dávidot kérdeztük:
„Nagyon hasznosnak találom ezt a felmérést, mivel kiderül, hogy hol tudok alkalmazni egy játékost a leghatékonyabban. Az itt kapott eredmények alapján könnyebben tudom összerakni a sorokat, a pozíciókat vagy a taktikát. A másik legfontosabb dolog, amiben segít, az az agyrázkódás, hiszen pont ezért kezdtük el ezt az egészet. Ha valakit rosszul ütköznek le, és a fejével valami történik, akkor meg tudjuk nézni, hogy képesek-e elvégezni a különböző balance-teszteket.”