Erdély Csanád: "mi csapatként tudunk nagyon jól együtt dolgozni"

  • 2014.02.13. 21:11
  • Akadémia
 Tekintélyt parancsoló az EBYSL-ben szereplő Sapa Fehérvár AV19 U20-as együttesének teljesítménye, a fehérvári fiatalok a bajnokság favoritjai, és egyértelműen címvédésre készülnek. A legeredményesebb fehérvári az az Erdély Csanád, aki csak áprilisban lesz 18 éves.
 A csapat egységét jelzi, hogy a liga egyéni statisztikáiban a +/- mutatók terén az első hatban öt fehérvári hokis szerepel, a kanadai táblázat legeredményesebb 15 játékosa között pedig három Volános található. 
 
Lehet ennél jobban teljesíteni?
 
Nyilvánvalóan igen, hiszen az alapszakasz 36 mérkőzéséből csak harmincat nyertünk meg, tehát van ennél is feljebb. Ettől függetlenül azt a célt, amit kitűztünk magunk elé, elértük, és nagyon koncentrálunk a középszakaszra és a rájátszásra. - mondta a 187 centis, 79 kilós Erdély Csanád.
 
Gondolom, nem lehet más a cél, mint a címvédés…
 
Természetesen. Már a szezon előtt is ez volt az elvárás a csapattal szemben, és a célok most sem változtak.
 
Hogyan értékelnéd a csapat eddigi teljesítményét?
 
Nagyon meghúztuk a szezon első 10-15 meccsét. Dolgozott bennünk a rajtláz miatti drukk. A decemberi Világbajnoksággal leeresztettünk, és a két ünnep között nem úgy teljesítettünk, ahogy azt elvártuk magunktól, de mégis szép eredményeket hoztunk, például a Graz ellen is nyerni tudtunk idegenben. Jól vettük eddig az akadályokat.
 
Érzésed szerint minek köszönhető, hogy az EBEL-csapatok utánpótlása elmarad a fehérvári utánpótlás-csapatok teljesítményétől, akár U20-ban, akár az U18-as mezőnyben?
 
Talán annak tudható be, hogy korábban, mikor a saját korosztályos bajnokságaikban játszottak, nem volt akkora a megmérettetés, mint a nemzetközi porondon. Strukturálisan és szisztémában is előrébb járunk az osztrák csapatokhoz képest, és ez a sikerünk kulcsa. Ausztriában és Csehországban is vannak ugyanolyan ügyes játékosok, mint a Volánban, de az, hogy mi csapatként tudunk nagyon jól együtt dolgozni, mindenki ellen kifizetődő.
 
Ha már ügyesség: Erdély Csanád még 18 éves sincs, de az U20-as csapat meghatározó játékosa, sőt az egész liga egyik legjobbja…
 
Nagyon örülök, hogy oszlopos tagja lehetek ennek a csapatnak. Tavaly is szóhoz jutottam 35-40 mérkőzésen, tehát már abban az idényben felvettem a liga ritmusát. Én minden egyes meccsen mindent beleadtam, de mindig a csapat érdekeit tartottam szem előtt. Az egy plusz adalék, hogy az egyéni ranglistákon is jó helyen vagyok, ennek nagyon örülök, de az a legfontosabb, hogy vezetjük a bajnokságot, és nagy előnyt halmoztunk fel az üldözőkkel szemben.
 
Mindig az idősebbekkel játszottál  együtt?
 
Igen, Dunaújvárosban is mindig a 94-95-ösökkel hokiztam együtt, tslán ha egy szezonban játszottam a saját korosztályomban. Rám ez nagyon jó hatással volt, mert a fejlettebb emberkék mellett jobban tudtam fejlődni. Nem én voltam a legjobb a csapaton belül, tehát a folyamatos versenyhelyzet nem engedte, hogy leeresszek. Mindig volt, akit követtem, és megpróbáltam lekörözni.
 
Hogyan kerültél a jégpálya közelébe?
 
Ez érdekes történet. Már az óvoda nagycsoportjában kezdtem el jégkorongozni, mert nem szerettem ott aludni az óvodában. Egy csoporttársam már akkor jégkorongozott, és az ebéd utáni edzései miatt mindig korábban elment az oviból. Ezért társultam hozzá, és ottragadtam a jégkorongnál.
 
Már akkor kitűntél a tehetségeddel?
 
Nem mondhatnám. Sok ilyen játékos volt, mint én. El voltam nyomva kicsit, hiszen átlagos termetű voltam, és az idősebb korosztályban nehéz volt érvényesülnöm. Aztán nemrég hirtelen nőttem egy nagyot, és így lett egyre eredményesebb a játékom.
 
Mindig támadót játszottál?
 
Igen, sohasem vonzott a védekező játék hátvédként. Persze, a csatárnak is megvannak a védekező feladatai,  és ezeket igyekszem is ellátni.
 
Dunaújvárosi nevelkedés után milyen érzés kék-fehérben játszani?
 
Érdekes. három évvel ezelőtt vetődött fel bennem és családomban, hogy váltani kellene. Akkoriban a dunaújvárosi vezetés nem mindig tudott olyan szintű csapatot építeni, amelyben a fejlődés biztosított lett volna. Nagyon furcsa volt, hogy annak a csapatnak a sikeréért kell harcolnom, mellyel szemben korábban a bajnoki döntőket vívtuk… Nem volt azért nagyon vészes a helyzet, hiszen Újváros közel van, és a csapat nagy részét is ismertem a válogatottból. A harmadik évre már lassan fehérvárinak vallom magam.
 
Mit szeretsz leginkább a hokiban?
 
A tömeg buzdítása leírhatatlan. Érdekes, a jégkoronggal kapcsolatban ez szinte minden nemzetre igaz, de itt Fehérváron különösen jó érzés, amikor egy fontos gól, vagy egy jó megmozdulás után tapsot kapsz, vagy skandálják a neved.
 
Főleg akkor, ha EBEL-meccsen történik mindez. Mekkora volt benned a drukk, mikor 17 évesen első EBEL-mérkőzésedre készültél?
 
A mérkőzés előtti napon tudtam meg, hogy játszani fogok. Motoszkált a fejemben, hogy jubileumi meccsen fogok debütálni, de a „morning skate”, a reggeli átmozgatás alatt nem izgultam. A meccsrutinhoz illően délután aludnom kellett volna, de nem tudtam… Ekkor már tényleg izgultam, és mikor a pályára értem a drukk nagyobb volt a kelleténél. Azonban ahogy felmentünk a jégre, mérséklődött az izgatottságom.
 
Ez szimplán izgatottság volt, vagy be is voltál tojva kicsit?
 
Is-is. Mindenki tart az első cseréjétől, és amikor megvan az első, akkor hatalmas szikla esik le az ember szívéről, de utána már minden megy a maga útján.
 
Utánpótlás-meccsek napján is ugyanaz a napi rutin, mint a felnőtt derbik előtt?
 
 Ugyanaz, legalábbis próbálok arra törekedni, hogy minden ugyanúgy menjen. Ha valami változik, ki is tudok zökkenni a ritmusból.
Hazai meccsek napján egy félórás „morning skate”-el kezdünk, majd tészta-ebéd következik a Jancsár Hotelben. Ebéd után vagy alszom, vagy átgondolom a mérkőzést. Két órával a meccs előtt jön a bot pászkázása, egy kávé, a jól bevált, és mindig ugyanúgy végzett nyújtógyakorlatok,  és a többi, amit inkább megtartok magamnak.
 
Meddig szeretnél az EBEL-ben pallérozódni, illetve milyen terveket szövögetsz?
 
Az EBEL nagyon jó ugródeszka az egész magyar jégkorong számára, de még nem tudom mi lesz jövőre, maradok-e, vagy sem. Szeretnék maradni, de ha kihagyhatatlan külföldi ajánlat érkezik, akkor lehet, hogy elhagyom Fehérvárt.

Ferencz Balázs