Fejlesztő tábort rendeztek Vierumäkiban
- 2019.07.31. 18:00
- Fehérvárav19
Magyarországról három játékos, egy csapatvezető és egy edző vett részt a táborban. Az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorog Akadémiát Barabás Miklós, a szupermini és mini korosztályok szakmai vezetője képviselte.
Tizenhatodik alkalommal rendezte meg fejlesztő táborát az IIHF. A finnországi eseményre a világ minden tájáról érkeztek, összesen ötven ország képviseltette magát.
A játékosok közül három magyar vett részt a programban: Horváth Bence (Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia), Nádasy Márton (Óbuda Hockey Academy) és Balázs Olivér (Vasas). Az MNA Leadership Programba Végh Boldizsár, az U18-as válogatott csapatvezetője kapott meghívást.
A finnországi tábor Learn to Play nevű programjának résztvevői között volt Barabás Miklós, az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia alsó korosztályainak szakmai vezetője.
A trénerek feladata az volt, hogy finn gyerekekből álló csapatot irányítsanak, olyan feladatokat kitalálva, hogy a kicsik élvezzék a hokit és játékosan fejlődjenek – leküzdve a nyelvi nehézségeket is. „A Magyar Jégkorong Szövetség delegált ebbe a táborba, a téma az alapok oktatása és a szervezés volt. Az irányvonal jelenleg a jégkorong megszerettetése és a játékosok ezen keresztüli fejlesztése, modern kifejezéssel élve ez a trend. Egy csapat körüli összes feladatot nekünk kellett ellátni, így a klubon belüli szervezésbe, a játékosok toborzásába, nevelésébe, versenyeztetésébe és önkéntesek bevonásába, koordinálásába, ellenőrzésébe is belekóstolhattunk, a vezetői képességek fejlesztésére helyezték a hangsúlyt.” -mondta el Barabás Miklós a tábor céljairól, majd beszélt arról is, hogyan zajlott a program és miként birkóztak meg az edzők a feladataikkal. „A tábor vasárnaptól péntekig tartott, minden nap reggeltől estig tanultunk és dolgoztunk. Az egy hét alatt 35-40 előadáson vettünk részt, ezen kívül napi két jeges edzésünk volt. Ezek közül az első a tanításról szólt, arról, hogy milyen játékelemeket lehet a gyerekeknek tanítani. A második sokkal nagyobb kihívás volt, délutánonként 40-50 finn gyermeknek kellett száraz- és jegesedzést tartani, ráadásul úgy, hogy csupán egy-két játékos beszélt angolul, így a nyelvi nehézségeket is át kellett hidalni. A program lényege az volt, hogy hogyan lehet ösztönözni a gyerekeket egy olyan sportra, ami egyelőre idegen nekik és, ami a köztudatban úgy terjedt el, hogy durva sportág. Ezen kívül a legfontosabb az volt, hogy elsősorban a játék iránt keltsük fel a gyerekek érdeklődését és ezt építsük bele az edzésprogramba.”
Nívós előadók, oktatók és edzők tanították a világ minden tájáról érkező delegáltakat a táborban. Finnországból az U16-os és U18-as válogatott egyik edzője, Belgiumból az IIHF edzőképzőjének egyik munkatársa, Szlovákiából egy régióvezető, az USA-ból egy utánpótlás-fejlesztési vezető és az U18-as válogatott csapatmenedzsere, illetve Csehországból egy fejlesztő tréner segített a résztvevőknek, Barabás Miklós erről is szót ejtett: „Magas hokikultúrából érkező oktatók voltak a programon, ezen kívül pedig hozzám is érkezett egy felkérés, hogy tartsak előadást a klubunk és a magyar jégkorong működéséről, természetesen örömmel vállaltam a feladatot. A városligeti Magyar Jégkorong Napjáról, az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémiáról és a TAO-rendszerről beszéltem és a visszajelzések alapján úgy gondolom, mindenkinek tetszett a prezentáció. A TAO támogatás egyedi Európa- és világszerte, hiszen sehol nem támogatják ilyen mértékben a sportot, sőt, a legtöbb helyen az önkéntesség jellemző, ebben a rendszerben dolgoznak az edzők és minden, a klubokhoz kötődő munkatárs is.” A táborban négy csoportra osztották az edzőket, naponta mindenkinek más volt a feladata. „Hétfőtől csütörtökig edzéseket tartottunk, videókat és beszámolókat készítettünk, szárazedzéseket vezettünk, végeztünk méréseket a jégen. Pénteken szerveznünk kellett egy nagyon kis költségvetésű tornát, melyre összesen száz euró állt rendelkezésünkre. Ez a feladat nagy kihívás volt, hiszen a csapatok meghívása, a jégbeosztás elkészítése, az étkezés, az önkéntesek, a zsűri és a bírók szervezését is nekünk kellett elvégezni, de sikerült jól megoldanunk a feladatot.” Az utolsó napon az IIHF az összes résztvevőnek szervezett egy záróünnepséget, ahol a játékosok, csapatvezetők, oktatók és edzők is megjelentek. „Felejthetetlen élmény volt ez a hét számomra és olyan kapcsolatokat tudtam kialakítani, amelyek segítenek abban, hogy az akadémia és én is is fejlődhessünk és, hogy új nézőpontokat hozhassunk a jégkorongba.”
Íme, egy kis videó a táborról: