Így telt a 2024/25-ös szezon a szuperminiknél
- 2025.03.28. 13:15
- Fehérvárav19
Véget ért az idei szezon az U8-as korosztály számára, amely tele volt izgalmas kihívásokkal és tanulással. A mezőnyjátékosok fejlődéséről Rajz Áron, míg a kapusok idényéről Bors Gergely kapusedző nyilatkozott.
Hogyan alakult a csapat létszáma a szezon folyamán?
U8 korosztályban folyamatosan azon dolgozunk, hogy bővítsük a játékosok számát. Az U8 előszobájából, a Teki Hokiból az egész szezon során a folyamatos kiválasztás módszerével hónapról hónapra választjuk ki azokat a gyerekeket, akikben látjuk elsősorban a lelkesedést, ami ügyes mozgással és érdeklődéssel párosul. Ezeknek a tényezőknek köszönhetően augusztushoz képest februárra 40%-kal nőtt a korosztály létszáma. Terveink szerint szezon végéig még 10-15 játékost integrálnunk a csapatba, akik már a száraz edzésekhez is csatlakoznak.
Mik voltak a kitűzött célok a szezonra és mennyire sikerült megvalósítani őket?
Ebben a korosztályban a tornákon hivatalosan nem tartják számon az eredményt, így ilyesfajta célkitűzés nem volt. Egyéni szinten több elvárásunk volt, ugyanis U8-U10 korosztályban szerintem a fő cél felkészíteni a gyerekeket a csapatszintű játékelemekre, gondolok itt a korcsolyázásra, előre és hátra, fékezésre, kanyarodásra, fordulásokra (koronggal és anélkül), passzolásra, lövésre, kommunikációra, fegyelemre, játékértésre. Minden olyan elemet igyekeztünk gyakorolni a szezon során, amelyek egy játékost fel tudnak készíteni egy következő szintre.
Mennyire voltak a kicsik elszántak az edzések során?
Azt vettük észre, hogy a gyerekek mindig nagy örömmel jönnek edzésre, az edzők is már a jégre lépés első pillanatától igyekeznek vidámságot, jó hangulatot varázsolni. Fontos, hogy a gyerekek elsősorban jól érezzék magukat a jégpályán, ha ez megvan, akkor lehet belőlük kihozni a legtöbbet. Természetesen nem csak játszóház hangulat uralkodik a jégen, hiszen egész szezonban tanítjuk őket fegyelemre, szabályokra, amiket következetesen be is tartatunk, olykor egy kis plusz korcsolyázással vagy extra bukfencekkel emlékeztetjük őket ezekre az előírásokra. A szezon vége fele egyre kevesebbszer kell alkalmazni ezeket a figyelmeztetéseket, szóval mondhatom, eredményes a tanulás.
Mennyi fejlődést látsz a gyerekeken?
Előre megírt, heti lebontású edzésterv alapján dolgozunk, amit a szezon közben folyamatosan korrigálunk a tornákon látottak alapján. A hétvégi megmérettetések felettébb tanulságosak, hiszen látjuk, hogyan reagálnak a gyerekek éles szituációban vagy azt, hol tart a többi csapat, miben kell felzárkóznunk. Egyes elemeken tudtunk fejleszteni, például sokat javultak a lövések, a küzdőszellem, helyezkedés és még sorolhatnám, de természetesen nincs vége a fejlődési útnak. Szeretnénk több éves ciklusban követni a gyerekek fejlődését, ezért az utolsó éves U8-asok tudását egy jeges teszten is felmértük, amit a nagyobb korosztályok is elvégeztek. Ezt minden évben megismételjük, így U8-tól U14-ig nyomon tudjuk követni a fejlődést és össze is tudjuk hasonlítani a korosztályokat.
A kapuspozícióban ebben az idényben is folyamatos munka zajlott. A kiskapusok hibrid módszeréről és szezonjáról Bors Gergely kapusedző osztotta meg velünk a gondolatait:
"A szezon első felében az U8-as kapusok fejlődése jól nyomon követhető volt. Az év elejéhez képest a gyerekek védési technikája sokat fejlődött, azonban az edzéseken a fő hangsúly továbbra is a korcsolyatechnikán és a testkontrollon volt. Ezek az alapvető készségek elengedhetetlenek a kapuspozícióban való sikeres helytálláshoz, ezért az edzéseken különböző gyakorlatokkal folyamatosan fejlesztjük ezeket a területeket. Az U8-as korosztályban a kapusok leginkább hibrid felállásban vannak, ami azt jelenti, hogy heti legalább egyszer játékosként is pályára lépnek. Ez a megközelítés jelentős előnyökkel jár, hiszen javítja a játékolvasást, a korcsolyázási képességeket és a helyzetfelismerést is. A hibrid szerepkör elősegíti, hogy a gyerekek jobban megértsék a játék dinamikáját, és kapusként is magabiztosabban éljenek együtt a játékkal. A szezon során több új játékos is kipróbálhatta a kapuspozíciót, összesen hét gyermek állt be a kapuba edzések és mérkőzések során. Közülük többen annyira megszerették a pozíciót, hogy heti vagy kétheti rendszerességgel ismét beöltöznek kapusnak. Ez a folyamatos rotáció lehetőséget biztosít a gyerekek számára, hogy kipróbálják magukat különböző szerepekben, és megtapasztalják, milyen érzés a kapuban állni. Összességében az U8-as kapusok szezonközi fejlődése pozitív képet mutat."