„Kiemelt fontosságú az U8 és U10 korosztály versenyeztetése”

  • 2017.11.09. 18:53
  • Fehérvárav19
Az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia szupermini és mini korosztályának szakmai vezetője, Orgovány István beszélt feladatairól és a gyerekek fejlesztésének fontosságáról.
Mire helyezik a hangsúlyt a szupermini és mini korosztályos játékosok esetén az edzéseken, illetve az edzéseken kívül?

A szupermini és mini korosztály minden gyerek számára meghatározó, mert itt kapják meg az alapokat a későbbi pályafutásukhoz. Arra törekszünk, hogy minden játékos a számára legmagasabb tudásszinten hagyja el az U10-es korcsoportot, és hogy megszerettessük velük a jégkorongot.

Az Akadémia számára kiemelt fontosságú az U8 és U10 korosztály versenyeztetése, így az idei szezontól több edzővel dolgozunk ezeknél a csapatoknál. Ez rendkívül sokrétű feladat, hiszen ide tartozik a technikai alapok tanítása, az első szerelés beszerzésében nyújtott segítség, a felszerelés helyes felvételének magtanítása, az ütő tollának és végének helyes betekerése, az első játékos engedély elkészítése, első alkalommal segíteni a sportorvosi engedély elkészítésében, az első mérkőzés mez beszerzése, és a gyerekek felkészítése az első mérkőzésre, ez pedig mind az edzők feladata.

Milyen feladatokat lát el szakmai vezetőként?

Szakmai vezetőként feladatom koordinálni az U8-10 korosztály sokrétű munkáját és az edzések nagy részén fent is vagyok a két korosztállyal. A munkámba beletartozik az, hogy minden edzésen megfelelő számú edző legyen a jégen, a felkészülés, a tervezett edzésprogram megbeszélése és felügyelete. Emellett szakmailag ki kell jelölnöm azt az útvonalat, amin haladva képezzük a gyerekeket. Figyelemmel követem a korosztályoknál dolgozó edzők tevékenységét, szakmai fejlődését, és ha kell, tanácsokat adjak nekik. Időközönként egyéni beszélgetés alkalmával értékelem munkájukat. Meghatározom azokat a feladatokat, amiket az edzőknek el kell végeztetniük a gyerekekkel. Ezek a gyakorlatok fokozatosan egymásra épülnek. Az U8-tól kezdve az U10 végére ennek egy komplex tudássá kell összeállnia. Ez magába foglalja a játékosok technikai képzését, elméleti felkészítését és pszichológiai képzését. Egy szezonon belül háromszor tartunk jeges tesztet, ahol a végrehajtás sebességét mérjük. Emellett 2-3 havonta felmérjük a gyerekek tudásszintjét is, ahol a feladat végrehajtásának minőségét, technikai kivitelezését pontozzuk.

A korosztályokat érintő minden problémát közösen beszélünk meg az edzőkkel és megoldásokat keresünk. Ezen kívül azon dolgozom, hogy minél jobb edzésfeltételek álljanak az edzők rendelkezésére.

Milyen rövid- és hosszútávú célokat tűztek ki a vezetőedzőkkel? Milyen az összhang a két korosztály között?

Ebben a két korosztályban egyéni képességeket fejlesztünk. Ez a korcsolyázást, korongvezetést, cselezést, lövést, és alap játékelméleti képességeket jelenti. Azoknál, akiknél megvan a megfelelő technikai tudás, már a passzjáték oktatása kerül előtérbe. Minden hónapban mondok, illetve mutatok feladatokat, amikkel az edzők tanítani, és fejleszteni tudják a különböző képességeket. Célom, hogy minél több írásos anyag készüljön az egyesület számára, az U8-as és U10-es játékosok felkészítésével kapcsolatban.

A szezon során célul tűztük ki, hogy még több játéklehetőséget biztosítsunk a két korosztálynak, mert nekik ez a legfontosabb. A tavalyi évadhoz képest idén több tornára tudunk elmenni, mivel több edző áll rendelkezésre. Emellett rendezünk házi tornákat, bajnokságokat is, ahol a gyerekek csapatokba osztva, egy-egy edzővel az élen, több mérkőzést játszanak egymás ellen, és a végén kihirdetjük a győztes csapatot, valamint díjazzuk a legjobb kapust. Ebben a korosztályban imádnak versenyezni a gyerekek, ezért nagyszerűek ezek a játéklehetőségek a számukra, és az edzők is jobban megismerik a játékosokat, valamint én is látom, hogy az edzők, hogyan dolgoznak a gyerekekkel a mérkőzések alatt. Ezenkívül az U8-as korú idősebb játékosok és az U10-es korú, de fiatalabbak között rendszeresen szervezünk edzőmérkőzéseket, így már szezon közben fel tudjuk mérni a két korosztály közötti tudáskülönbséget, ezzel segítve a későbbi tervek kidolgozását.

Mi a következő torna, amin részt vesznek a játékosok, és mit tanulhatnak egy ilyen hétvégén?

Az U10 „A” csapat következő fontos célkitűzése a dunaújvárosi, rendkívül erős nemzetközi mezőnnyel rendelkező Santa Claus Jégkorong Tornán való minél jobb szereplés december 1-3. között. Az azt követő héten, december 9-10-én, az U9-es csapat is részt vesz a nekik megrendezésre kerülő Santa Claus tornán, ugyancsak Dunaújvárosban.

Nagyon fontos cél a két korosztálynál a megfelelő hozzáállás kialakítása és megkövetelése. Fontos, hogy a gyerekek megtanulják hogyan kell az öltözőben, a jeges, illetve a szárazedzések, valamint a mérkőzések alatt viselkedni, megfelelő hozzáállást tanúsítani. Ezalatt értjük, hogy pontosan érjen ki edzésre, a feladatok végrehajtása a lehető legjobb minőségű legyen, tudjon edzésen figyelni, motivált legyen, elfogadja a csapattársait, megtanulja a közösségi normákat, valamint tudjon csapatban létezni, játszani