„Rutinszerűvé vált a minőségi munka”
- 2018.02.18. 11:05
- Fehérvárav19
Az akadémia erőnléti edzőjét, Horváth Dánielt kérdeztük a jégkorongozók edzésmunkájáról és fejlődéséről.
Hol tartotok a felkészülésben a különböző korosztályoknál, milyen feladatokat tűztél ki erre az évre, és mennyire sikerült megvalósítani ezeket?
A legfontosabbnak az alapok pontos lefektetését tartom. Akármilyen csilli-villi jégkorong-specifikus gyakorlatot csinálhatunk, ha az alapok nem megfelelőek – pozíciók, képességek – nem fogunk megfelelően fejlődni. Nagyon pozitívak a tapasztalataim, komoly munka folyik, nagyon keményen dolgoznak a srácok, tetszik, amit látok. Sok hiányosság volt a tavalyi évben, de gyorsan tanulnak a játékosok akármelyik korosztályt nézem. Fontos, hogy nagyon jó viszonyban vagyok, mind az akadémistákkal, mind az edzőkkel, bármikor fordulhatunk egymáshoz segítségért, ami elengedhetetlen a megfelelő munkavégzéshez.
Miben különbözik a szezon közbeni felkészítés a nyári alapozó edzésektől?
Nyáron sokkal keményebbek, hosszabbak az edzések, nem kell figyelni, hogy jeges edzésekre, meccsekre ne fárasszam el a srácokat. Talán a legnagyobb különbség, hogy nyáron több az állóképesség fejlesztését segítő gyakorlat, szezon közben ezt a jégen megszerzik, megtartják.
Mire fekteted leginkább a hangsúlyt a szezon közbeni felkészítés során és a play off-ban?
Ahogy már említettem, az alapokon van a hangsúly, gyakorlatok helyes kivitelezése, technikák elsajátítása, fontos a hajlékonyság és az ízületi mobilitás, valamint a stabilitás fejlesztése. Emellett a törzs megerősítése, a sérülés-megelőzés is nagy hangsúlyt kap, és természetesen az alapozáskor megszerzett képességek, erő, stabilitás megtartása is fontos.
Mi a jelenlegi tapasztalatod, mik azok a területek, amikben sokat kell még fejlődniük a fiatalabb korosztályoknak?
Minden a terveim szerint halad. Mindent a maga idejében csinálunk, és amit tanítok nekik, abban egyre ügyesebbek, erősebbek. Amit esetleg ki lehet emelni a kisebbeknél, az a stabilitás, de a jelenlegi tapasztalatom, hogy ahogy egyre idősebbek lesznek, annál jobban elsajátítják ezt is.
Milyen készségeket kell elsajátítaniuk ebben a korosztályban a játékosoknak ahhoz, hogy jobbak legyenek a jégen?
Ebben a korosztályban a fő cél az állóképesség és a gyorsaság megszerzése, a stabilitás és mobilitás, az agy-izom kapcsolat megfelelő kiépítése, a helyesen végzett gyakorlatok megtanulása, hogy a későbbiekben a fontosabb képességek (mint erő, robbanékonyság) fejlesztése ne jelentsen gondot.
Mik a főbb célok a száraz edzéseken az idősebbeknél? Mire fordítjátok a legtöbb időt?
A felsőbb korosztályok ugyanúgy tanulják azokat a képességeket, mint a kisebbek, de a legfőbb célok, hogy gyorsak, robbanékonyak és stabilabbak legyenek, valamint a sportághoz megfelelő funkcionális erőt és dinamikát megszerezzék.
Miben fejlődtek a legtöbbet az egyes korosztályok az előző szezon óta?
Kevesebb a sérülés, robbanékonyabbak, erősebbek a srácok. Aminek viszont a legjobban örülök, hogy használják a megszerzett tudást, folyamatosan jönnek és kérdeznek, érdeklődnek. Már az alsóbb korosztályoknál is észreveszem, hogy csinálják azokat a dolgokat, amik esetleg nehezebben mennek edzésen, követik a bemelegítést és levezetést akár meccsnapokon is. Jó látni, hogy tényleg akarnak a srácok. Egyre jobban rutinszerűvé válik a minőségi munka.
Mi az, amiben a legtöbbet kell fejlődniük a nagyobbaknak?
Erő, erő és erő, hiszen sosem lehetünk elég erősek. Továbbá a sportág által túlhasznált izmok hajlékonysága, ízületek mobilitása, amivel mindig foglalkozni kell, és amit mindig fejleszteni kell.