Gyakorlatok a sportpszichológustól karantén idejére

  • 2020.04.13. 12:30
  • Fehérvárav19
Akadémiánk sportpszichológusa, Dr. Fischer Miklós egyszerű gyakorlatokból álló rövid tréninget állított össze az otthon töltött időre.

Kedves Edzők, Szülők és Sportolók!

Ez az időszak remek alkalom az önfejlesztésre és arra, hogy esetleges gyengeségeinket erősségekké alakítsuk. Ez a cél az otthoni gyakorlatok kialakításánál is.

Mellékelek egy gyakorlati programot, teszteljetek, gyakoroljatok és edzés közben figyeljetek a légzésre! A gyakorlatokat szabadl evegőn érdemes végezni, kertben, parkban, teraszon vagy nyitott ablaknál.

  • Legtöbbször próbáljuk az orron be - orron ki folyamatot követni, ameddig tudjuk, majd ha emelkedik az intenzitás, akkor a fokozatok a következők: orron be - szájon ki, majd szájon be - szájon ki. 
  • Ha esetleg menetközben szétesik a légzésed, akkor a pihenő során minél rövidebb idő alatt orrlégzéssel lehet újrarendezni.
  • Gyakorlatoknál általában az excentrikus fázisban szívjuk be a levegőt és a koncentrikus - leküzdő fázisban fújjuk ki. Pl. fekvőtámaszban karhajlításnál lefelé beszívni a levegőt, karnyújtásnál felfelé kifújni a levegőt.

A légzésgyakorlatok sokban fognak segíteni a relaxáció eléréséhez is. Sok kínai versenyző pl. úgy relaxál, hogy az egyik orrnyílásán beszívja a levegőt míg a másikat befogja, majd a másik orrnyíláson engedi ki a levegőt és addig az elsőt fogja be oldalról a mutató ujjpercével.

A relaxációnak, feszültségoldásnak más módja is van, ez pedig az autogén tréning. Ennek irodalmát az interneten megtaláljátok.

A gyakorlat elvégzését itt mutatom be:

A tréninget hanyatt fekve, csukott szemmel, kb. 2O percig végezzük. Kezünket, lábunkat nem keresztezzük. A tréning egy kétfázisú imaginációs gyakorlat, melynek leírása a következő:

Első szakasz: 
- légzőgyakorlat, szabályos relaxált légzés elérése a külvilág kizárásával, vállak leengedésével, teljes csendben
- jobb kezünket csak gondolatunkkal irányítva melegítjük, nehezítjük, ha ez kész akkor
- bal kezünket szintén melegítjük, nehezítjük
- ezután jobb lábunkat melegítjük, nehezítjük majd ha ez kész, akkor utolsóként
- bal lábunkat melegítjük, nehezítjük
- ezután a homlokunkat hűvösnek érezzük, mintha egy tavaszi fuvallat fújna át rajta

Most következik a második szakasz a gyakorlatban, melyben az alább felsorolt három hely valamelyikén érezzük magunkat kb. 10 percig:

  1. Fehér homokos tengerpart
  2. Havas hegytető
  3. Hatalmas zöld rét

A háromból egyet válasszunk és passzívan, csak csukott szemmel nézelődve töltsünk ott kb. 10 percet. 

Ezután mozgassuk meg kezünket, lábunkat és lassan nyissuk ki a szemünket és élvezzük a gyors pihenés, relaxáció hasznát.

Ezt a két gyakorlatot (légzés és autogén tréning) javaslom Nektek sportpszichológusként a karanténos napokra az edzések mellé.

Dr. Fischer Miklós
Sport szakpszichológus

A légzésgyakorlatok programja IDE KATTINTVA letölthető.